Problem otyłości u kotów

  Otyłość u kota
  Rzadko spotykamy w tej chwili problemy związane z niedożywieniem. Najczęściej złe odżywianie przejawia się w nadmiernej podaży kalorii, prowadząc do otyłości. W krajach rozwiniętych 20 - 30 % kotów cierpi z powodu nadwagi. Kot otyły to taki, który nosi z sobą 20 % więcej niż jego optymalny ciężar, w postaci tkanki tłuszczowej. Nadwagą opisujemy wagę przekraczającą optymalną w przedziale 1 do 19 %. Nadwaga i otyłość, podobnie jak niedowaga obniżają długość życia, z wielu powodów.

  Ocena kondycji naszego kota
  Prawidłowa waga powinna być oceniana w perspektywie wieku, rasy i warunków życia pacjenta. Ważna jest utrata i gromadzenie kilogramów w okresie czasu. Częsta kontrola i nadzór nad gramami naszego ulubieńca pozwoli nam na prawidłową ocenę jego stanu. Lekarze widząc wielu pacjentów dziennie, są w stanie ocenić kondycję twojego pupila obiektywnie. W Vet Centrum posługujemy się skalą opracowną przez WSAVA - Światową Organizację Lekarzy Weterynarii. Jest to uśredniona skala od 1 do 5 lub 1 do 9 pozwalająca na dopasowanie twojego pupila do grupy opisującej jego wagę. BCS (stopień kondycji ciała) zaczyna się od stopnia 1 - bardzo chudy, poprzez stopień 3 optymalny do 5 - poważnej nadwagi. Stopień 4 lub 5 opisuje kota u którego trudno wyczuć żebra, wyniosłości kostne - normalnie wyczuwalne, są pokryte warstwą tkanki tłuszczowej, widoczny jest depozyt tłuszczu na brzuchu oraz brakuje tali.

  Otyłość jako ryzyko dla zdrowia
  Przekroczenie idealnego BCS, czyli stopnia 3 kondycji ciała może być przyczyną wystąpienia chorób oraz pogarsza stan istniejących schorzeń. Choroby dla których nadwaga jest czynnikiem ryzyka:
  - cukrzyca
  - zapalenia dolnych dróg moczowych
  - zużywanie stawów i zmiany zwyrodnieniowe
  - niealergiczne choroby skóry
  - choroby wątroby
  - zmiejszona wytrzymałość i szybkie męczenie się

  Komplikacje związane z nadwagą to między innymi:
  - zwiększone ryzyko anestezjologiczne
  - zmiejszona odporność organizmu
  - problemy z ewentualnym porodem
  - problemy oddechowe

  Co sprzyja otyłości?
  Gromadzenie tkanki tłuszczowej zaczyna się kiedy w dłuższym okresie czasu przyjmowanie kalorii przekracza ich zużycie. Nadmiar energii odkłada się w postaci tłuszczu. Organizm powinien regulować chęć przyjmowania pokarmu w zależności od potrzeb. Wiemy, że:
  - koty rasowe są mniej podatne na nadwagę niż dachowce
  - koty kastrowane wydają się gromadzić zbędne kilogramy łatwiej. U wykastrowanego kota tempo metabolizmu spada o około 20 %, więc do utrzymania prawidłowej wagi samiec potrzebuje mniej pokarmu
  - koty o ograniczonej lub zablokowanej możliwości ruchu tyją łatwiej
  - koty poniżej 2 lat rzadko bywają otyłe, koty między 2 a 10 rokiem życia są narażone na gromadzenie tkanki tłuszczowej, powyżej 10 roku życia, koty geriatryczne mogą cierpieć na niedowagę

  Żywienie dietą łatwostrawną, smaczną i zachęcającą, o dużej zawartości energii - popycha kota do przejadania się, zwłaszca jeśli karma jest dostępna do woli lub sami podtykami ulubieńcowi smakołyki. Stan zdrowia ma wpływ na wagę kota. Istnieją grupy leków zwiększające apetyt i/lub zwalniające przemienę materii. Do takich leków, stosowanych często należą - preparaty kortykosterydowe, amitryptylina lub cyproheptadyna.

  Leczenie otyłości
  Całkowity post jest dla otyłych kotów niebezpieczny. Szybka utrata wagi może wywołać groźne w skutkach problemy z wątrobą. Spadek wagi powinien być stopniowy, na przestrzeni zaplanowanego okresu. Osiągnięcie zamierzonego efektu, może trwać nawet do roku czasu. Lekarz pomoże ustalić odpowiednie tempo utraty masy oraz zaleci program zwiększenia aktywności. Cięzko ocenić dykretną zmianę będąc z kotem codziennie. Dlatego tak ważne są okresowe wizyty i ważenie. Koty są mięsożerne i w odróżnieniu od ludzi, a nawet psów, mięso musi być obecne w ich diecie. Dieta kota na wolności to duzo białka i mało węglowodanów - cukrów. Kocie pożywienie powinno opierać się na białku, z niską zawartości cukrów i tłuszczu.

  Zwiększmy aktywność - wchodzenie po schodach, zabawki, spacery
  Nasza rada wynikająca z doświadczenia - zadbaj o wagę kota kiedy skończy 2 lata. Łatwiej uchwycić moment zwiększania ilości tkanki tłuszczowej i zaradzić od razu, niż walczyć z nadwagą. Zwłaszcza w straszym wieku lub przy już współistniejącej chorobie. Prostym i jedynym skutecznym sposobem jest graficzny wykres wagi, po regularnym ważeniu. Zaznaczenie wagi co 2-3 miesiące pozwoli na szybkie wychwycenie zmian. Przygotowaliśmy prosty szablon na którym mozemy razem śledzić sytuację, dla dobra twojego kota. Druk dostępny w przychodni bezpłatnie. Zapraszamy!